Kim jest doula?

 Co to takiego "doula" ? A właściwie kto to taki?

Doula (wym. dula) to osoba, która jest wszechstronnie przygotowane do towarzyszenia kobiecie/parze w okresie okołoporodowym oraz w trakcie porodu. Jej zadanie nie jest przyjmowanie porodu - to należy do położnej/lekarza.

 

Jako doula zrobę wszystko, co potrafię, aby Twój poród był dla Ciebie/dla Was jak najmniej stresujący, pomogę w ustalaniu z personelem szczegółow zawartych w Twoim planie porodu (oraz wcześniej pomogę go stworzyć w optymalnej postaci). W trakcie skurczów, które mogą być dla Ciebie dokuczliwe, wesprę Cię w prawidłowym oddychaniu, zastosuję masaż, zasugeruję pomagające w znoszeniu skurczów pozycje.  

 

Poród jest zdecydowanie najtrudniejszy dla kobiety i jej dziecka, ale i mężczyzna, który po raz pierwszy jest obecny przy porodzie, potrzebuje wsparcia. Choćby potwierdzenia, że wszystko co robi, pomaga rodzącej :) 

 

Po szczęśliwym urodzeniu dzieciątka mogę pomóc w pierwszych karmieniach piersią, gdy jeszcze z bobasem będziecie w fazie "docierania się".  Pomogę w pierwszych zmianach pieluszki i kąpielach a nawet mogę to zrobić za Ciebie, gdy będziesz w początkach swojego macierzyństwa zbyt osłabiona, zdenerwowana lub niepewna. Mogę również wykonać masaż  Tobie i Twojemu dziecka i nauczyć Was, jak to robić samodzielnie.

 

Tego typu wsparcie jest naprawdę cudowną sprawą dla każdej młodej mamy i taty :) 

Towarzyszyłam już przy porodach w szpitalach: Madurowicza (obecnie Pirogowa), Medeorze, Gamecie i Salve.

W szpitalach Madurowicza, Matce Polce oraz (!!!) Pro Familii może być tylko jedna osoba towarzysząca.

Opieka douli to: od 2 do 4 (lub więcej) spotkań do wykorzystanie przed porodem lub po porodzie, na których omawiamy Twoje/Wasze oczekiwania dotyczące porodu, lęki i nadzieje oraz towarzyszenie podczas porodu, zarówno w szpitalu jak i podczas porodu domowego (co najmniej jedno spotkanie przed porodem).    

Jeżeli zmienisz zdanie, kolejne spotkania mogą być odwołane. Jeżeli bedziesz tego potrzebować ilość spotkań może być zwiększona.

Jeżeli po porodzie potrzebne są dłuższe spotkania, indywidualnie  umawiamy się na stawkę godzinową (np. gdy kobieta nie może chwilowo samodzielnie zajmować sie dzieckiem z powodu depresji poporodowej).