Kim jest doula?

 Co to takiego "doula" ? A właściwie kto to taki?

Doula (wym. dula) to osoba, która jest wszechstronnie przygotowane do towarzyszenia kobiecie/parze w okresie okołoporodowym oraz w trakcie porodu. Jej zadanie nie jest przyjmowanie porodu - to należy do położnej/lekarza.

 

Jako doula zrobę wszystko, co potrafię, aby Twój poród był dla Ciebie/dla Was jak najmniej stresujący, pomogę w ustalaniu z personelem szczegółow zawartych w Twoim planie porodu (oraz wcześniej pomogę go stworzyć w optymalnej postaci). W trakcie skurczów, które mogą być dla Ciebie dokuczliwe, wesprę Cię w prawidłowym oddychaniu, zastosuję masaż, zasugeruję pomagające w znoszeniu skurczów pozycje.  

 

Poród jest zdecydowanie najtrudniejszy dla kobiety i jej dziecka, ale i mężczyzna, który po raz pierwszy jest obecny przy porodzie, potrzebuje wsparcia. Choćby potwierdzenia, że wszystko co robi, pomaga rodzącej :) 

 

Po szczęśliwym urodzeniu dzieciątka mogę pomóc w pierwszych karmieniach piersią, gdy jeszcze z bobasem będziecie w fazie "docierania się".  Pomogę w pierwszych zmianach pieluszki i kąpielach a nawet mogę to zrobić za Ciebie, gdy będziesz w początkach swojego macierzyństwa zbyt osłabiona, zdenerwowana lub niepewna. Mogę również wykonać masaż  Tobie i Twojemu dziecka i nauczyć Was, jak to robić samodzielnie.

 

Tego typu wsparcie jest naprawdę cudowną sprawą dla każdej młodej mamy i taty :) 

Towarzyszyłam już przy porodach w szpitalach: Madurowicza (obecnie Pirogowa), Medeorze, Gamecie i Salve.

 

Opieka douli to: od 3 do 5 (lub więcej) spotkań do wykorzystanie przed porodem lub po porodzie, na których omawiamy Twoje/Wasze oczekiwania dotyczące porodu, lęki i nadzieje oraz towarzyszenie podczas porodu, zarówno w szpitalu jak i podczas porodu domowego (co najmniej jedno spotkanie przed porodem).